Kantaron Kremi Yapımı

zeytinlibogaz kemik iliği
Hızlı iyileşme ve ilikli jelatin
18 Aralık 2017
Domuz Pıtırağı ( Xanthium )
16 Temmuz 2018

kantaron krem yapımı

Kantaron Kremi Yapımı

Kantaron kremi yapımı yeni bir deneyim olarak bu hafta İnegöl Şifa Aktar Fırat’ın vesilesi ile karşımıza çıktı.Aslında bu an için balmumu,kantaron yağı gibi malzemeleri biriktiriyorduk.

Balmumu ve Kantaron yağı birleşip kantaron kremine dönüşüyor.

Balmumu

 

Bu hafta neredeyse 20 metre uzunluğunda 2 metre eninde ek kümes çatısını gönüllülerimizden Zaid ‘in desteğiyle tamamladık. 3 dekar sebze yatağı hazırladık. Kışlık pırasa ve lahanaları ikinci boy salatalık , domates,patlıcan,karpuz ve kavunlarla beraber yerlerine diktik.Asma ve Gaida annem ile birlikte fide dikme işini tamamladılar.Bugün Ürdün’lü ailemizle vedalaştık.Keyifle çiftlik  deneyimlerini birlikte paylaştık.Onlar Türkçe biz ingilizce konusunda yeni şeyler öğrendik.Annem ile birlikte komşumuzun kına gecesine de katılan misafirlerimiz Türk kültürünü yerelde tüm gelenekleri ile yakından deneyimleme şansı buldular.

 

 

 

Balmumu ve Kantaron yağı birleşip kantaron kremine dönüşüyor.

kantaron yağı

Haftaya Meksika, Mısır,Almanya ve İsviçre’den gelecek gönüllülerimizle ve bir hafta sonra dahil olacak Fransız gönüllülerimiz ve 2 Türk kızımızla birlikte sayımız 8 e çıkacak.Çiftlikte sürekli devam eden işlerin yanında hergün değişen ihtiyaçlara göre farklı işleri kotaran gönüllülerimiz çit,çatı,ahşap, sulama ,ot biçme ,hayvan bakımı,arıcılık,üretimler (turşu,sirke, marmelat,sos üretimleri) bahçecilik,fidecilik konularında yeni yetenekler kazanıyorlar.Öğrenme süreçlerinde temel hedefimiz mutlu ve eğlenerek çalışmak .Farklı eğitimler almış ve farklı ülkelerden aynı amaç için gelen gönüllülerimizden beklentimiz  yüksek öğrenme isteği. Motivasyonlarının yükseltilmesi , doğa ve insanlarla ,yeni el pratikleri ile yeni ilişkiler geliştirecekleri ortamları hazırlamak da bizim bu alandaki deneyimlerimizi geliştiriyor.

Permakültür çiftliği olma yolunda ilerliyoruz.Permakültür ilkelerine göre ekolojik yöntemlerle üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz.Kurduğumuz örüntüler birbirinin semeresini artıracak şekilde tasarlandılar.Permakültür anlayışı ile çiftlikte hiçbirşey zayi olmuyor,ancak başka bir ürünün girdisi oluyor.

 

Balmumu ve Kantaron yağı birleşip kantaron kremine dönüşüyor.

Kantaron kremi

 

Bu hafta İnegöl’de aktarında bitkiler ve hemeopatik tedaviler üzerine çalışan arkadaşım bizi ziyaret etti.   İlk krem yapma deneyimimizi  yaşadık.Kantaron kremi kaptık.Yenilebilen ,çeşitli özelliklerde olacak kremlerimizi yakında ürün listemizde görebileceksiniz.Karakafes otu,adaçayı,yabani nane ve bölgemizde bulunan diğer bitkilerden ,elde ettiğimiz ürünleri geliştirmeye devam edeceğiz.Kantaron yağı kremi balmumu ve kantaron yağı birlikte ısıtılıp,eritilip,balmumu tamamen eriyince küçük cam ambalaja alınarak donması sağlanarak yapılıyor.Gayet basit olan bu teknikte bazı doğaçlamaları da kendiniz kullanabilirsiniz.

Yarın ilk yurtdışı misafirlerimiz de bir gece konaklamak üzere çiftliğimizde olacak.Bu deneyim için çok heyecanlıyız.

Çiftliğimizde Temmuz ayı sonlarına doğru bazı etkinlikler olabilir. Çocuk kampı,permakültür uygulama kursu , ingilizce uygulamalar ,ahşap işleri vs gibi etkinlikleri umarım kotarabiliriz.Bu konuda varsa öneri ve taleplerinizi lütfen yazınız.

 

Comments are closed.