Amino Asitler Nelerdir ? Görevleri Nelerdir ?

Bakteriler,mantarlar,virüsler,algler,otlar,ağaçlar,böcekler,sürüngenler,omurgalı hayvanlar ve insan..Canlıların en temel ortak özelliği nedir? DNA ve RNA içermesi.DNA canlıyı nasıl yönetir? Tüm canlılarda DNA aynı 20 adet aminoasidi kullanarak hücrenin nasıl çalışacağını belirler.

20 Aminoasit nereden elde edilir? Tamamı bitkisel ve hayvansal gıdalardan elde edilir. 11 tanesi insan vücüdu tarafından sentezlenebilirken 9 tanesi mutlaka gıdalardan temin edilmelidir.Beslenmenin temel amacı nedir? Aminoasitler dahil olmak üzere vücudun üretemediği maddeleri (esansiyel maddeler) toplamaktır.Natural products containing plant and animal proteins.

DNA sadece  adet  aminoasitle çalıştığı için beslenmenin en temel amacı  amino asidi temin etmektir.Vücut ağırlığının % 20si amino asitlerden oluşur.Vücut Kompozisyonu%20 Aminoasitler%5 Mineraller%10-15 yağ%60-65 Su%1 Vitaminler%1 KarbonhidratlarBeslenmenin tanımı: Beslenmenin büyümesi,gelişmesi,bakımı,onarımı,ve gerekli enerjinin sağlanması için çeşitli gıdaların alınmasıdır.Canlılar 3 nedenden dolayı beslenmek zorundadır.

1-Vücudun çalışması için gereken enerjiyi temin etmek : Enerji maddeleri

2-Vücudun yapıtaşları için gereken maddeleri temin etmek : Yapı maddeleri

3-Vücudun fonksiyonları için gereken maddeleri temin etmek : Etki maddeleri Yenilen gıdalar sonrası vücudun aldığı temel maddeler :Karbonhidratlar Yağlar Proteinler Vitaminler Vitamin benzeri maddeler (flavonoidler, ubikinonKolin vb.) Mineraller Su Lif Probiyotikler Vücut enerji için karbonhidrat ve yağları kullanır. Yapılar ve sentez için (kas, kemik, kıl, enzim, hormon, hücre duvarı vb.) proteini,yağı,karbonhidratı ve bazı mineralleri (kalsiyum,fosfor)kullanır.Metabolik süreçlerde etki etmek üzere vitaminleri mineralleri ,suyu kullanır.

Lif sindirim ve boşaltım sisteminin iyi çalışması için gereklidir.Probiyotikler ise hem sindirim ve boşaltım hem de metabolik süreçlerde rol oynar.Tüm fonksiyonlar için vücudun kullandığı enerjinin adı ATP (Adenozin trifosfat)dır.Karbonhidrat yağ  ve proteinlerin (amino asitlerin) oksidasyonu (yakılması) ile enerji (ATP) üretilir.İhtiyaçtan fazla üretilen enerji (ATP)her koşulda yağ olarak depo edilir.

Enerji:Karbonhidrat (Şeker) demek değildir.Vücudun kullandığı enerjinin adı ATP (adenozin trifosfat) dır.ATP karbonhidrat,protein ve yağdan üretilebilir.Enerji bilindiği üzere sadece hareket halinde değil,uyku durumunda dahi makine gibi çalışan tüm organlarımız için gereklidir.

Hiçbir zaman sekteye uğramayan solunum, dolaşım ve sinir sistemi her daim enerji harcar.Enerji gereksinimi sonlanmadığına göre ,uykuda dahi saatte 60-100 kcal harcayan bir vücudun şişmanlamasının zor olması düşünülebilir! Veya tükettiğimiz enerjinin gerekenden ne kadar çok fazla olduğunu anlayabiliriz.

Her üç besin öğesi de enerjiye dönüşür ve ihtiyaç fazlası yağ olarak depolanır.100 g.kek (iki dilim) 450 kcal.100 g.yağsız biftek 150 kcal. enerji verir.Beslenmenin asıl amacı vücudun üretemediği ve gidalardan almak zorunda olduğu yapı taşlarını fazlaca tüketmek olmalıdır.

Çünkü yapı taşlarını içeren gıdalar aynı zamanda makul ölçüde enerji de sağlayacaktır.Oysa basit şekerler ve esansiyel olmayan yağları içeren gıdalar ,yapı taşlarını ,vitamin ve mineralleri kazandırmak yerine sadece yüksek miktarda enerji verecektir.Vücut gerekli olan maddelerin bir kısmını metobolizma sırasında kendisi sentezleyebilir.

Ancak  bir kısım maddeleri hiçbir şekilde üretemez ve bunların mutlaka beslenme yoluyla alınması gerekir.Gıdalarla alınması zorunlu olan bu maddelere esansiyel maddeler denir.Yiyecekler enerji miktarı yanında esansiyel maddeleri ne kadar çok içeriyorsa o kadar yüksek besin değerine sahiptir.Yukarıdaki bilgiler aşağıdaki linkte belirtilen Dr.Amino Asit kitabından alıntılanmıştır.

https://www.istanbultip.com.tr/dr-amino-asit

haber içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir