Domuz Pıtırağı ( Xanthium )

Tarlalarımızda sıklıkla domuz pıtırağı ismi ile bildiğimiz zararlı otlar ( xanthium strumarium) ile elle mücadele ediyoruz. İki yıl önce ilgilenmeye başladığım bitki ile ilgili makaleler okumaya devam ediyorum.

Latince ismi  xanthium strumarium cinsine sahip olduğumuz bitkinin alternatif kullanımı ile ilgili ,diz ağrısı şikayeti olan gönüllü bir yakınımızdan destek aldık.Dolaşım ve romatizma ile ilgili şikayetlerine xanthium strumarium bitkisinin yaprak ve genç meyvelerini ezerek zeytinyağı içinde iki diş sarımsakla birlikte bir hafta bekleten yakınımız ardından oluşan yağla ,dizlerine sabah akşam uyguladığı masajla ağrı ve hareket kısıtlılığı problemlerinin azaldığını belirtti.

Bitkinin kullanımı ile ilgili bazı makalelerin linklerini paylaşıyorum.Birinci makale ülkemizden .Bu bitkinin ekonomik olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunu irdeliyor ve %25 yağ içeren meyvelerin biyodizel için alternatif olabileceğini öneriyor.Domuz pıtırağı / Xantium strumarium : Sindirim ,boşaltım,dolaşım, mayasıl, romatizma, terleticihttp://dergipark.gov.tr/download/article-file/212117ikinci makale bitkinin içerdiği tüm bileşik ve maddelerin hangi etdikasyonlarda kullanılabileceğini belirtiyor.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5415140/Bununla birlikte bitkinin kullanımı ile ilgili bazı advers durumlar da mevcuttur. https://www.researchgate.net/publication/28358425_Toxic_effect_of_Xanthium_Strumarium_as_an_herbal_medicine_preparationBitkileri tanımak ,anlamak bizim ana işimiz değil. Ancak yöremizde,bahçemizde bulunan her bitki , hayvan ve böceği tanımlamak en çok zevk aldığımız konu.Bu merak umarım sürekli üreterek devam eder.

Çiftlikte yeni bitkilerimiz yerlerini sevdiler.Her gün lavanta (Lavandula angustifolia), rus adaçayı (Perovskia atriplicifolia) bitkileri ile  ilgilenen gönüllülerimiz onların yerlerine alışmasını sağladılar. Arılarımız için hazırlamayı planladığımız arı evinin tasarımını neredeyse bitirdiler.Bu bitkiler anaç bitkilerimiz.Bu yıl ilk çelikleri haftaya hazırlayacağız.

Çiftlikteki tüm malzemelerimiz için malzeme odası hazırladık.Tek bir bakışla ihtiyaç olan her malzemeyi yerinde bulup,yerinde olmayan her malzemeyi de tespit edebiliyoruz.Ev ve bahçe su tesisatımızı 4 bar basınç tankı olan motorla destekledik.Şimdilik yeterli.Gücü artırıp ,güneş ışığını kullanarak, enerji üretip direkt siteme veren  yapıya hazırlık yapıyoruz.

Çiftlikte iglo ve ahşap kulube yapımı için önümüzdeki günlerde kerpiç keseceğiz.Çamur ile oynamak isteyen lütfen ön talep toplama olarak bu çağrıyı değerlendirsin.Ekmek fırınımız için bugün Arjantin’den aramıza katılacak ressam gönüllülerimizin de desteğini alarak dış yüzeyi için çizimi bitirip başlayacağız.Bu tasarım bildiğim kadarıyla ülkemizde ilk olacak,paylaşacağız.Sonra inça edilecek iglolarda uygulama için deneyim kazanmış olacağız.İyi ki varsınız..Güzellikler ile dolu umutlu bir hafta olsun.

haber içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir