Kostiksiz Sabun Yapımı

Kostiksiz sabun yapımı nedir?Bu konuya girmeden önce kostik nedir? zararlı mıdır? Kostiksiz ,doğal sabun nasıl yapılmalıdır? sorularına cevap vermek gerek. Kostiğin diğer adı Sodyum hidroksittir, beyaz renkte nem çekici maddedir. NaOH formülüdür.

Endüstride sıklıkla kullanılır. Yaygındır. Temini kolaydır.Suda çözünür ,yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı ,yakıcı bir etkisi vardır.Yutulması durumunda ağız, boğaz, mide yanıkları, bulantı, kusma ve mide bağırsak sisteminde delinmeler ve yanmalar oluşabilir.Solunması durumunda solunum sisteminde yanıklara ve tahrişlere neden olur.Göze teması sonucu kalıcı göz zararlarına neden olur.Kostik laboratuvarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. 

Sanayide birçok kimyasal maddenin yapımında ;Boya, sabun, yapay ipek ,kâğıt, deterjan üretiminde ve petrol rafinelerinde kullanılır. Güçlü bir bazdır. Su ile tepkimeye girer.5 dakika içinde sıcaklığı 50 Santigrat dereceye kadar çıkar ve 15 dakikaya yakın sıcak kalır. Günümüzde kimyasal yoldan değil ,elekroliz yolu ile tuzlu su eriyiğinden elde edilen kostik yaygın olarak sabun imalathanelerinde ,sabun atölyelerinde kullanılmaktadır.

Ayarının tutturulamaması durumlarında sağlık beklediğimiz doğal sabunlardan cildimiz ve saçımız zarar görebilir.Kostiksiz sabun yapımı konusunda araştırmalar, okumalar, geziler, tartışmalar yaptık.Elde ettiğimiz sonuçlara göre doğal bir baz olan kül suyunu kullanmaya karar verdik. Kül suyu potasyum hidroksit içerir.

Külü kaynatarak konsantrasyonunu 21 bome üzerine çıkarmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken şey kül suyunun elde edildiği külün kalitesi. Farklı maddelerin külü bu karışımda olmamalı. Karton, kağıt, plastik vs.nin artığı olan kül kullanacağımız külün içerisinde olmamalıdır.Meşe veya zeytin odunları petrol ürünleri ile temas etmemelidir.Odun külü içeriğinde K2O % 25-40,CaO % 20,3-47,8,P2O5 % 0,95-8,65 bileşikleri bulunmaktadır. Atık kül tortularını da sebzelerimiz için potasyumlu gübre olarak kullanabiliriz. Sabunda serbest alkali madde bulunmamalıdır. 

Sabun PH.ı cildimize uygun olmalıdır.Cildimizi 5,5 ph kabul edersek sabunumuz da 6-7 aralığında ph a sahip olmalıdır.Bu oranı yakalamak için yağmur suyu kullanmak yardımcı olabilir. Kaya tuzu eriyiği ile sabunumuzda karşılaşabileceğimiz  katılaşma sorununu ortadan kaldırabiliriz.Kostiksiz sabun yapımı konusunda istekli olanlara çiftliğimizde bilgilerimizi de paylaşıyoruz.www.facebook.com/zeytinlibogazdogalsabunu

haber içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir