Siyah Asker Sinekler, Bokashi, Permakültür

Siyah asker sinekler , Bokashi , permakültürPermakültür ,hayatın içindeki  tasarımları anlama ve bağlamımıza göre anladıklarımızı tasarımımıza dahil etme yeteneği kazandırdı.İddialı bir tanımla; Bütüncül bir yaklaşımla permakültür yaşamın ta kendisidir. Bizi döngünün içindeki bitkisel,hayvansal,microorganizmal ,mevsimsel  faaliyetleri incelemeye yönlendirir .”Boş bakmak” permakültür süreçlerinde öğrenmenin giriş kapısıdır.

Boş bakarak tasarımımız için gereken tüm detayları ediniriz.Mikrobiyoloji son yıllarda ilgilendiğim bir alan. Toprak içerisindeki mikrobiyal yaşam,bakteriler , mantarlar ve bitkiler arasındaki simbiyotik ilişki iyi bir permakültür tasarımının içinde olması gereken öğelerdir. Permakültür , zarar vermeden ,nasıl semeresi yüksek hasatlar yapabileceğimizin projeksiyonunu yapmamızı sağlar.Evsel atıklarımızın yaklaşık %65 i organik atık. Kişi başı atık miktarımız günlük 1,09/1,20kg.arasında yaz ve kış mevsimine göre değişiyor.Ülkemizde gelişmesi gereken bir alan  Atık yönetimi.

Atıkların geri kazanılması ile ülke ekonomimizde milyonlarca lira tasarruf sağlamak ,çevreyi korumak mümkün.Bu konuda tüm yetki belediyelerde.Bizlerin ,bireyler olarak bütünde belediyelerin dikkatini bu yöne çekmemiz,bireysel olarak da kendi atıklarımızı yönetmemiz konunun çözülmesine destek sağlayabilir. Bizi ilgilendiren kısmına gelelim.Her gün en az 0,65kg.kişi başı organik atık üretiyoruz.Ortalama bir ailede 3 kg.civarı organik atığımız var.

Şehir yaşamında 1 metrekare balkonda toprak üretmek,sıvı gübre üretmek mümkündür.Bokashi kovasını en düşük maliyetle en güvenli şekilde kapağı sıkıca kapanan plastik boya kutularıyla veya zeytin kutularıyla yapabilirsiniz.Yapmamız gereken bokaşhi kovaları hazırlamak, günlük atıklarımızı biriktirerek bir defada içerisine yerleştirmek,her gün içerisinden bokaşhi suyunu almak ve bitkilerimizde kullanmak.

Emek yoğun bir iş gibi görünen sürece ,hergün ayırmamız gereken zaman sadece  15 dakika.Sadece 15 dakika sonucunda bedava sıvı gübre, bitkilerimiz için kompost ve semeresi yüksek hasatlar elde etmemiz mümkündür.Birim alandan en yüksek verimi almak,balkon çiftçisi olmak ve haftalık gıda ihtiyacımızın bir kısmını kendi kendimize üretmek mümkündür.

Özellikle yeşillik tabir ettiğimiz,taze soğan sarımsak,nane , marul,maydanoz ,dereotu,semizotu vs. gibi bitkiler hızlı büyürler,her mevsim yetiştirilebilirler.

Aşağıda Bokashi kovası yapımı ile ilgili linklerden teknik detayları inceleyebilirsiniz.http://www.bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=7926Elde ettiğimiz bokashi kompostu ve  odun kömürünü (en yakın odun fırını) birleştirerek toprağave üzrini kapatabildiğimiz sebze yataklarına gömdüğümüzde ise biyoçar ile iyi bakteri,mineral ve elementten zengin toprak yaratmış oluyoruz.Permakültürün amaçlarından en önemlisi toprak yaratmaktır.Diğer taraftan elde ettiğimiz sıvılar micorizal yapıyı kurmaya yardımcı olmaktadır.

Bu konu ile ilgili link de ektedir.http://dergipark.gov.tr/download/article-file/187676http://dergipark.gov.tr/download/article-file/417920

Siyah asker sinekleri larvaları tavuk yetiştiriciliğinde ürettiğimiz tavuk etinden çok önemli bir protein olanlizin oluşmasına büyük katkı sağlarlar.Siyah asker sinekler nedir? Hermetia illucens (İngilizce: black soldier fly), siyah asker sineği, İki kanatlılar  (Diptera)  takımının  Stratiomyidae  familyasından sinek türüdür.Yetişkin sineklerin uzunluğu 16 mm kadardır, görünüm ve renk olarak eşek arılarına benzer. Yetişkin sineklerin kullanılabilir bir ağızları yoktur vakitlerini eş aramak ve çiftleşmek ile geçirirler. Yetişkinlerin ömrü 5-8 gündür.

Sıcak iklimlerde bütün yıl boyunca çiftleşebilirler, soğuk mevsimlerde yumurta bırakmazlar.Yumurtaları ortalama 4 gün içinde çatlarlar. Yumurtalarını genelde çatlaklara, gübre veya komposto gibi çürümekte olan maddelerin üstüne veya yakınına bırakırlar.

Larvaların boyları 3 mm ila 19 mm arasında değişir. Larvalar büyümelerini tamamladıklarında “prepupae” adı verilen bir evreye girerler. Bu evrede yemeyi keserler, midelerini boşaltırlar. Ağızları tırmanmaya yarayacak şekilde gelişir, kuru ve pupalaşmak için güvenli bir yer ararlar. Soğuk havalarda ve yiyeceğin az bulunduğu zamanlarda uyku halinde olurlar.

Sıcak havalarda gelişimlerine devam ederler.Siyah asker sineği larvası, su ürünleri yetiştiriciliği, hayvan yemi ve evcil hayvan ve insan beslenmesi için mükemmel bir sürdürülebilir protein kaynağıdır. Larvalar evde kullanılan yiyecek çöplerinin ve tarımsal atık ürünlerin kompostlanması için kullanılabilir.(vikipedi) Bokashi kompostumuzu siyah asker sineği yetiştireceğimiz masada larvaların beslenmesi ve yumurta bırakması için kullanabiliriz.

Siyah asker sinekleri neden önemlidir?  Yapılan bir araştırmada etlik piliç rasyonlarına %10-15 düzeyinde ev sineği larvası katılmış ve büyüme performansını ve karkas kalitesini iyileştirdiği, piliçlerin göğüs etinde protein içeriği sabit kalmasına karşın lizin ve triptofan içeriğinin arttığını bildirilmiş ve bu durumu larvanın yüksek protein içeriğine (%63,9) ve yüksek protein sindirilebilirliğine (%98,5) bağlamışlardır (Hwangbo ve ark., 2009). Ev sineği larvaları unu, etlik piliçlerde herhangi bir toksikasyona neden olmamaktadır (Pretorius, 2011). Protein kalitesi bakımından böcek proteinleri, un kurdu larvaları hariç arjinin ve sisteince soya küspesinden daha düşük, metionin ve tirozin bakımından ise daha zengindir.

Özellikle sarı un kurdu larvaların proteinleri esansiyel aminoasitlerce çok zengindir. Siyah asker sinekler yılın en uzun günlerinde üremelerini maksimum seviyeye çıkarıp,mevsimsel döngüyle beraber üremelerini düşürür ve kış şartlarında diyapoz (durgun) pozisyona geçerler.Tavuk beslenmesinde bize bedava protein kaynağı olurlar ve en önemli protein olan lizin’den zengin üretim yapmamıza olanak sağlarlar.

https://steemit.com/composting/@quochuy/introduction-to-composting-with-black-soldier-fly-larvae

Lizin insanlarin besinler yoluyla alması gerekli temel aminoasitlerden biridir. Günlük lizin ihtiyacımız 1-1.5 gr arasındadır. Lizin kalsiyum emilimi, kas proteinlerinin inşası, ameliyat sonrası ve spor yaralanmaları sonrası iyileşme sürecinde, vücut tarafından hormonların,  antikorların  ve enzimlerin sentezlenişinde önemli role sahiptir.

Lizin ile ilgili detaylı bilgi aşağıdaki linkte mevcuttur.

Lizin

Küçük bahçemizde hayata geçirebileceğimiz bu üçlü basit uygulama ile üretimlerimizden elde ettiğimiz çıktılar bir çok amaca hizmet ederler. Maliyetsiz sağlıklı  besinler üretmiş,toprak üretmiş,gübre üretmiş,atıklarımızı bertaraf etmiş,çevreyi korumuş,karbon salınımını azaltmış oluruz.Tüm bu çabalar bizi zinde tutar ve faydalı bir hobi edinmiş oluruz.Ruhumuzda yaratacağı pozitif etki ile sürekli öğrenmeyi besleyen yönde ilişkiler geliştirmemizi sağlar.

Bu makaleyi hazırlamama,uygulamaları çiftliğimde hayata geçirmeme ilham veren değerli hocam Prof.Dr.Volkan Dündar ve onunla tanışmama vesile olan İstanbul Permakültür kollektifinden sevgili Dilek Yalçın’a en derin saygılarımla…Selçuk Şahin

haber içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir