Yusra

Bu hafta Yussra geldi .(Fas) Müzikle geldi, ilgiyle geldi, coşkuyla geldi .25 yaşında elleriyle ayakkabı yapıp 14 ülkeye kargoluyor. İlk 2 saatte müzik eşliğinde isteğe göre tasarımı yapıyor , talep eden onaylarsa, modeli oluşturup 20 günde bitiriyor . La Double Croche  Onun markası.

Yussra iki hafta bizimle . İlgisi motivasyonumu artırıyor. Soruları sorumluluğumu pekiştiriyor. Yussra Bu linkteki şarkıyı ondan dinledim ve çok sevdim ,haftanın şarkısı Hümeyra :Gidemediklerimiz.

Yussra ile birlikte ülkesine ait bazı sabun tariflerini izledik .Ufkumu açan tarifler okudum. Kül suyu mamulü jel sabunlarım için ilham aldım.Körüklü çizmenin yapılış videolarını izledik. Nasıl ilgiyle yeni açılan ufuklara koşuyorduk ikimiz birden. Onun Söke’de bir körüklü çizme ustası ile irtibatını sağlayacağım, körük için deri bükme teknikleri muazzam.

Ardından Aşk ve Ayakkabı şiirini okuduk. Bu şiir Yussra’nın işini direkt etkileyecek söylediğine göre.. Şairi Can Yücel diye bilinse de ,değil.Dil konusunda konuşurken , babasının arap alfabesini değiştirdiğinden dolayı Atatürk’ün çok sevilmediğini anlattığını ama Türkiye’ye gelince hem de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına denk geldiğini ve insanların Atatürk sevgisine hayran kaldığını belirtti.

lfabeyi çalışırken ise ülkesinde İngilizce, Fransızca , Arapça eğitimlerini okulda aldığını evde ise Fas Arapçası kullandıklarını,bu dilin yazılamadığını ,yazmak için harfler ve rakamlardan oluşan kombinasyonları kullandıklarını ve çocukluğu boyunca bunun zorluklarını yaşadığını anlattı.Şimdi ise Türk alfabesi ile Atatürk’ün eğitim alanında yapmış olduğu devrimin ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Ferdi geldi çiftliğe.Ferdi ‘yi düzenli mektup alanlar tanıyor.Öncesinde bilgilendirdim Yussra ‘yı Ferdi ile ilgili. Ferdi’nin 20 dakika süren utangaçlığının ardından ,anlaştılar.

Keman Ferdi’nin çok ilgisini çekti.Bıraktım onları müzik ve dil egzersizleri ile.Yussra Türkçe öğrenirken Ferdi’nin İngilizce , Arapça , müzik ve Türkçe derslerine destek olacak motivasyonu sağladı.Ardından matematik ve diğer dersler gelecek.Söylediğine göre çiftlikten sonra hep İngilizce kelimeler gelmiş aklına Ferdi’nin ..

Her gönüllümüz ile Ferdi ayrı bir dünyaya kavuşacak . İlgisi , memnuniyeti , merakı ufkunda gökkuşakları açmasını sağladı Ferdi’nin..Göreceğiz..İnanıyorum , hepimiz güzel günler göreceğiz.Yaşasın Ferdi..

haber içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir