Zeytinlibogaz Kuru Sele Zeytini

Zeytinliboğaz Kuru Sele Zeytini neden çok lezzetli ve aroması özel?Yöremiz erkenden kış soğukları ile tanışmaktadır.Kar üzerine örtü sererek zeytin toplamışlığımız çoktur.

Havaların hızla soğuması ile birlikte zeytin ağacı kendisini  don zararından korumak için bünyesinden suyu uzaklaştırır.Kuru madde oranı yükselir.Yağ oranı belirginleşir.

Zeytinliboğaz kuru sele zeytini Lezzetleşir. Soğuk rüzgarların başlaması ile birlikte meyvelerin ve yaprakların  bünyesinden çekilerek kökler vasıtasıyla uzaklaştırılan  fazla su sonucu yapraklarda sararma olurken meyvelerde de kırışma meydana gelir.

Bu kırışmaya zeytinci ağzı ile kıvırcıklaşma deriz.Mevki olarak sert rüzgarların estiği doğal vadi olan Zeytinliboğaz’da  bulunan zeytin ağaçlarımız diğer yörelere göre erken kıvırcıklaşır.

Bu sebeple zeytinlerimiz sele zeytini için daha erken uygun hale gelir. Çok az kaya tuzu ile zeytin için hazırlanmış varilde veya keten çuvalda daha kısa sürede acılığı giderilmiş, tuz oranı düşük, kuru sele zeytinleri elde ederiz. Zeytin sağlıklı bir yaşamın temel taşlarındandır.

Birleşimindeki  antioksidan, vitamin ,mineral ve proteinler ile beslenmemizde önemli bir öğedir.Salamura zeytinlerimiz düşük oranda tuz ile üretilirken, sele zeytinlerimizde de düşük oranda tuz kullanırız.

Zeytinliboğaz kuru sele zeytini Tuz oranımız %7 civarındadır.Kaya tuzu zeytinlerimiz için tercihimizdir.Titizlikle hasat edilen ve kuru sele zeytini olarak üretilen Zeytinliboğaz zeytinlerimizi tenekelenmiş olarak temin edebilirsiniz.

haber içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir