Zeytinlibogaz Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının FaydalarıZeytinliboğaz zeytinyağının faydalarını anlatmak için önce zeytinlerimizin bulunduğu Zeytinliboğaz vadisini anlatmak lazım.

Etrafımızda güney sırtta karaçam ormanları, kuzey yani güneye bakan sırtlarda ise yabani zeytin ağaçları,sandal ağaçları,ardıç ağaçları bulunur.İki vadinin kesiştiği yerde rakım 230 dur.

550 metrelere kadar yükselen tepeler ve 120 rakımlara kadar düşen ovamızın arasındaki vadide bulunan çiftliğimizde hava akımı yüksektir.Oksijen oranı çevremizdeki likenlerden anlaşılmaktadır ki çok yüksektir.Su kaynağımızda bulunan kalsiyum karbonat zeytinlerimizin sert ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Bulunduğumuz bölgede çeşitli  kaynaklara göre Doğu Roma ve onunda öncesinde Helenistik M.Ö. 334 – 30 döneme ait kalıntılar bulunmuştur.Zeytinden bir çok alanda faydalanmış olan bu toplumlar ,zeytinyağından şifa kaynağı olarak bahsetmişlerdir. Zeytinyağının toplum sınıflarına göre en kalitelisinden düşük kaliteliye göre  kullanan Romalılar bir çok alanda faydalanmışlardır.

Bölgemizde bulunan yabani zeytin (delice) popülasyonu, eski yerleşimlerin bizlere mirasıdır. Zeytinliboğaz zeytinyağımızda en doğal hali ile izini sürdüğümüz lezzet, aroma ve şifa kaynağımız  ekolojik mirasımızdan gelmektedir.

Şifa zeytinlerimizin içerisinde bulunan yüksek orandaki polifenolden kaynaklanmaktadır.Kayaların içinde püyner dediğimiz çalıların içerisinden fışkırmış bulunan deli zeytinlerimiz, kökleriyle serinlerden ,yapraklarıyla rüzgarlardan şifa biriktirmektedirler.

Verdikleri mücadele,gösterdikleri direnç onları daha güçlü kılmakta ve bizler için kıymetli olan polifenolden zengin deli zeytinler vermektedirler.Bazıları aşılı,çoğunluğu aşısız deli  zeytinlerimizden ürettiğimiz harman zeytinyağımız yüksek oranda polifenol içerir.

Zeytinyağında yakıcılık veren oliakantal maddesi anti romatizmal hastalıklarda kullanılır. Bu tip maddeler polifenol grubundadır.Polifenoller güçlü antioksidanlardır. Antioksidan kapasitemiz yaşlanmanın karşısındaki direncimizdir.Yağlar, hücre içi organelleri, hücre membranı ve sinir hücreleri için gereklidir.

Vücutta yağ (adipoz) , dokuda depolanır ve gerektiğinde enerji için kullanılır. A, D, E, K gibi bazı vitaminler, yağda erirler. Bu vitaminlerin kana karışabilmesi için, vücutta belli oranda yağ gereklidir.Yağ, özellikle eritrositler ve vücuda giren mikropları, zarı içine alıp yok ederek savunma görevini yerine getiren lenfositler için gereklidir.

E vitamini, hem kalp kası üzerine, hem de hormonal salgılar üzerinde çok önemli etki yapar. Hormonal salgılardan daha zor olan büyüme hormonları, cinsel hormonlar, E vitaminiyle eşzamanlı çalışırlar. Biyolojik nedenlere teşhis koyulamadığı zamanlarda  hormonal dengesizliklerin giderilmesi için  kısır ailelere uzun yıllar E vitamini kürleri yapılmıştır.(bknz.Dr.Zeynep Uğur)

haber içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir